خط رنگ پودری

03 تیر 1397

خط رنگ پودری

رنگ پودری امروزه به عنوان یکی از بهترین نوع رنگ آمیزی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرید. وجود قابلیت ها و مزایایی مختلف در این نوع از رنگ پودری موجب شده است تا در صنایع مختلف اعم از لوازم خانگی، خودرو سازی و موارد مختلف صنعتی مورد استفاده قرار بگیرید. برای رنگ آمیزی به وسلیه این نوع از رنگ ها نیاز به وجود خط رنگ پودری است که از قسمت های مختلفی تشکیل شده است.

خط رنگ پودری

رنگ آمیزی پودری الکترواستاتیک دارای مراحلی است که مجموعه این مراحل در طی فرایندی با عنوان خط رنگ پودری انجام می شود. این فرایند متشکل از قسمت های مختلفی است که رعایت و انجام استاندارد هر کدام از این مراحل به کیفیت بالای رنگ آمیزی نهایی منجر می شود. این فرایند به صورت کلی عبارتند از ؛

1. شستشو  : اولین قسمت از خط رنگ پودری عبارت است از 4 مرحله شستشو اتوماتیک قطعاتی که قرار است رنگ  آمیزی شوند . هدف از این کار از بین بردن گرد و غبار و یا سایر مواد زائد بر روی قطعات می باشد که موجب می شود رنگ به صورت یک دست بر روی بدنه اصلی قطعه مورد نظر پاشش گردد.

این مطلب را نیز بخوانید :

خدمات رنگ پودری

2. کوره خشک کن : بعد از آنکه قطعات مختلف به صورت کامل شستشو شده و از مواد زائد پاک گردیدند نیاز خواهد بود تا آب و رطوبت باقی مانده از مرحله ی اول بر روی قطعات خشک شود تا آماده ورود به مرحله ی پاشش رنگ گردد. از این رو قطعات با طی مسیری از داخل کوره ی خشک کن به صورت کامل خشک می شوند.

3. پاشش رنگ : مرحله ی سوم از خط رنگ پودری پاشش رنگ  بر روی قسمت های مختلف رنگ می باشد. در این قسمت قطعات به وسیله کانوایر هوایی از داخل کابین پاشش رنگ عبور می کنند و سیستم پاشش رنگ به صورت اتوماتیک قست های مختلف قطعات را رنگ آمیزی می نماید. شیوه ی کار در این قسمت نیز به این شکل می باشد که قطعات در این مرحله به وسیله بار الکترونیکی باردار می شوند تا رنگ پودری، که آن هم به وسیله تفنگ مخصوص باردار می شود را جذب نمایند. در این قسمت رنگ پودری به صورت موقت بر روی بدنه قطعه مورد نظر می چسبد و در صورت پاک کردن از آن جدا می شود.

خدمات رنگ کوره ای
خدمات رنگ کوره ای

4. پخت رنگ : بعد از رنگ آمیزی قطعات برای تثبت رنگ بر روی آنها، وارد کوره ی پخت رنگ  می گردند. در این مرحله رنگ پودری و مواد موجود در آن ذوب شده و بر روی قطعه مورد نظر می چسبد و سطح رنگ آمیزی شده صاف و یک دستی را ایجاد می نماید. این مرحله به عنوان آخرین مرحله از خط رنگ پودری بوده و قطعات بعد از گذراندن تست کنترل کیفیت آماده تحویل می باشند.

[تعداد: 6   میانگین: 3.2/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *